Papež Jan Pavel I. a jeho úmrtí plné záhad

Papež Jan Pavel I. byl jedním z mnoha papežů, kteří se vystřídali ve Vatikánu. S jeho životem se pojilo hodně dobrého a s jeho smrtí spousta tajemného. Právě smrt Jana Pavla I. byla obalena řadou konspiračních teorií a mnohé z nich jsou dokonce podloženy důkazy. Pojďme se ale nejprve zaměřit na samotný život tohoto papeže.

PředmětInformace
Vlastním jménemAlbino Luciani
Narozen17. října 1912
Úmrtí8. září 1978
Místo smrtiVatikán
Základní informace o papeži Janu Pavlu I.

Papež Jan Pavel I. byl v pořadí už 263. papežem. Výjimečný byl nejenom svými činy, ale také tím, že si jako jeden z prvních zvolil dvě jména. Zároveň se součástí jeho jména stala číslice.

Život oblíbeného papeže

Jan Pavel I. neboli Albino Luciani se narodil ve Forno de Canale. Už od útlého dětství bylo zřejmé, že bude tíhnout k víře. Ostatně, tento obor začal studovat poměrně záhy. Teologii studoval na Papežské Gregoriánské univerzitě přímo v Římě. A jaké jsou důležité milníky jeho života?

  • Knězem je od roku 1935
  • Byl vicerektorem semináře diecéze v letech 1937 až 1947
  • V roce 1948 byl pobočník generálního vikáře diecéze
  • Papežem byl zvolen v roce 1978

Papež byl povahově velice empatický a milý člověk. V porovnání s jeho předchůdci je vyzdvihován jeho osobitý humor a přátelské vystupování. I když papež Jan Pavel I. strávil ve své funkci pouhých 33 dní, dokázal provést několik významných změn.

Papež Jan Pavel I. a jeho záhadná smrt

Během papežství například zrušil užívání majestátního plurálu My. Do značné míry byl pokrokářem a reformátorem. I když byl spíše volnomyšlenkářským papežem s menšími zkušenostmi v diplomacii, za měsíc působnosti v úřadě se celkem rozkoukal.

Papež Jan Pavel I. zemřel v noci z 28. na 29. září 1978. Spousta okolností kolem jeho smrti je zahalena tajemstvím.

James K., kněz.

Jan Pavel I. před svou smrtí údajně trpěl zdravotními problémy. Jeho tělo bylo okamžitě balzamováno, což přililo oheň do mnoha konspirací. Nemohla být provedena pitva a začaly se vynořovat informace ukazující spíše na vraždu papeže Jana Pavla I.

Socha jednoho ze svatých mužů, která je symbolem víry.

Papež Jan Pavel I. a Vatikánská banka

První konspirační teorie, která vychází ze skutečných okolností se týká Vatikánské banky (není to to samé, jako Vatikánský archiv). Měl to být právě Jan Pavel I., jemuž nebylo lhostejné, co se v bance děje a chtěl upozornit na korupční jednání. To mohl být údajně jeden z důvodů, proč byl odstraněn tak brzy po svém jmenování.

PředmětInformace
Autor konspiraceDavid Yallop
Kniha popisující konspiraciIn God´s Name
Vydání knihy1984
Věrohodnost konspiraceSkutečná korupce v bance
Informace o knize, která přinesla konspirační teorii týkající se papeže Jana Pavla I.

Vatikánská banka nese označení Instituto per le Opere di Religione neboli Institut pro náboženská díla. Ve své podstatě jde o jeden z nejmocnějších finančních institutů v celém Vatikánu.

Korupce, která se stala skutečností

Papež Jan Pavel I. se údajně začal více zajímat o pozadí Vatikánské banky. Ta mimochodem vlastnila velkou spoustu akcií Banco Ambrosiano. O čtyři roky později ostatně vyšlo najevo, že došlo ke korupčnímu jednání.

  • K odhalení korupce došlo v roce 1982
  • Stál za ní biskup Paul Marcinkus
  • Další podezřelý byl Robert Calvini

Kolaps Vatikánské banky byl v té době spojen se ztrátou až 3,5 miliard amerických dolarů. Je pravdou, že tvrzení autora konspirace Davida Yallopa začali postupem času zpochybňovat někteří další spisovatelé, historici a novináři. Jenže, jak už bývá zvykem, na podobných věcech je vždy trochu pravdy. Papež Jan Pavel I. se tak mohl stát nežádoucí osobou v celém korupčním procesu.

Konspirace s neblahým pokračováním

Konspirační teorie spojená s Vatikánskou bankou však měla svoji dohru. Právě Robert Calvini byl označen za člena zednářské lóže. Netrvalo dlouho a byl nalezen mrtvý ve svém bytě. První vyšetřování ukázalo na sebevraždu, to druhé pak na vraždu.

Vražda Calviniho byla potvrzena až o mnoho let později. Teprve až v roce 2002 byli experti přesvědčeni o tom, že skutečně došlo k vraždě.

Mike S., kriminalista.

Právě vražda Calviniho vnesla do celého případu spoustu dalších otazníků a podezření. Opravdu byl papež Jan Pavel I. zavražděn kvůli korupční kauze? Nebo jde pouze o souhru nešťastných náhod a domněnek?

Papež prochází mezi věřícími, kteří ho s nadšením povzbuzují.

Papež Jan Pavel I. a ostatní konspirace

Na konspiraci Davida Yallopa pochopitelně navázali jiní. Papež Jan Pavel I. údajně pronikl do špatného a zkorumpovaného systému Vatikánské banky a také do seskupení zednářských kněží. S takovou konspirací přišel známý teolog Abbé Georges de Nantes. Ten se po smrti papeže Jana Pavla I. pustil do sbírání nejrůznějších výpovědí lidí pohybujících se kolem tehdejšího papeže. A kdo byl Abbé Georges de Nantes?

PředmětInformace
Narozen3. dubna 1924
Úmrtí15. února 2010
Známý jakoAbbé de Nantes
PovoláníTeolog a katolický otec
Zjistěte něco více o teologovi Abbé Georges de Nantesovi.

Nantes poukazuje i na to, že papež Jan Pavel I. měl v plánu zavést řadu reforem, které by nemusely vyhovovat ostatním kněžím. Mohly právě tyto změny stát za jeho úmrtím? To je pouhá konspirační teorie.

Papež Jan Pavel I. chtěl sjednat nápravu

S papežem Janem Pavlem I. mimochodem souvisí i mnohé další konspirační teorie. S jednou z nich přišel kupříkladu Charles Murr. Ten se této záležitosti věnoval o mnoho let později, což dokazuje jedna z jeho knih zaměřená právě na papeže Jana Pavla I.

  • Kniha má název The Godmother: Madre Pascalina
  • Vydání proběhlo v roce 2017
  • Cílí na kardinála Sebastiana Baggia

Podle Charlese Murra měl papež Jan Pavel I. v úmyslu potrestat právě zmíněného kardinála. Důvodem bylo jeho jmenování mnoha liberálních biskupů. Zároveň se zmiňuje o tom, že to byl Sebastian Baggia, který jako poslední viděl papeže Jana Pavla I. živého. Může ale na takovém tvrzení být něco pravdy nebo je to pouze souhra náhod?

Konspirace Anthonyho Raimondi

Zmínka by měla padnout také o člověku jménem Anthony Raimondi. Ten byl synovcem Luckyho Luciana. Podle jeho slov to byl právě on, kdo se svým bratrancem Paulem Marcionkusem zavraždili Jana Pavla I. Použili valium a kyanid, aby ho uspali a následně usmrtili.

Raimondi tvrzení o vraždě papeže Jana Pavla I. prezentoval prostřednictvím knihy When the Bullet Hits the Bone.

Emma J., historička.

Raimondi pochopitelně využívá toho, že tělo bývalého papeže je balzamováno a víra nedovoluje se ho dotýkat. Takové tvrzení tedy nelze nikterak ověřit. Může tohle být další z konspiračních teorií nebo je na ní něco pravdy?

Lidé dychtivě čekající na proslov a vystoupení papeže.

Papež Jan Pavel I. v otázkách a odpovědích

Papež Jan Pavel I. byl jistě velikánem svého druhu. Lze se jenom domnívat, kde je skutečně pravda. Oficiální smrt z důvodu zdravotních komplikací však pro mnoho věřících a konspirátorů není dostatečná. Možná právě proto se i v dnešní době objevují nejrůznější domněnky, co vlastně stálo za smrtí papeže? A netají nám Vatikán nějaké informace?

Odpovědi na důležité otázky

Pokud se chcete o smrti papeže Jana Pavla I. dozvědět něco více a jste lační po dalších informacích, přinášíme Vám je. V následujících řádcích možná najdete odpovědi na to, co skutečně hledáte.

Na co poukazovala konspirace Anthonyho Raimonda?

Jeho smrt údajně provedli z toho důvodu, že papež Jan Pavel I. odhalil podvody s akciemi a byl připraven tento problém veřejně řešit.

Byla plánována vražda i nějakého jiného papeže?

Je to právě Anthony Raimond, který ve své knize také tvrdí, že vznikaly přípravy na zavraždění papeže Jana Pavla II. Jeho kniha je však označována, jako konspirační.

Byly v minulosti zavražděni nějací papežové?

Ano, byl to například Jan VIII., Štěpán VI., Lev V., Jan X., Jan XII., Benedikt VI. a v neposlední řadě i Jan XIV.

Kdo další upozorňoval na nejasnou smrt papeže Jana Pavla I.?

Bylo to Katolické tradicionalistické hnutí. Konkrétně jeho zakladatel P. Gommar DePauw.

S čím měl pomoci P. Gommar DePauw papeži Janu Pavlu I.?

Údajně spolu měli obnovit tridentskou mši.

Papež Jan Pavel I. zemřel ve věku 66 let

Smrt papeže Jana Pavla I. byla jistě náhlá a nepředvídatelná. V úřadu papeže strávil pouhých 33 dní a zemřel poměrně mladý. Z pohledu věku dožití ho překonal snad pouze Řehoř XIV., což bylo v 16. století. I když známe oficiální verzi úmrtí, vždy nad ní budou viset nejrůznější otázky prezentované řadou konspiračních teorií. Informace pro tvorbu článku se čerpají z internetových portálů Wikipedia, BBC, PillarCatholic a Washingtonpost.