Mobilní síť 5G může být zdraví nebezpečnou technologií

Mobilní síť 5G je to, co spousta nadšenců a milovníků mobilních technologií dlouhou dobu očekává. Na druhou stranu je tu značná skupina těch, kdo považují mobilní sítě 5G za něco škodlivého a životu nebezpečného. Díky tomu vznikla hromada konspiračních teorií souvisejících právě s tímto tématem.

  • Pátá generace bezdrátových systémů.
  • Jde o telekomunikační standardní mobilní sítě.
  • Navazuje na technologii 4G.
  • První spuštění proběhlo v Koreji v roce 2019.
  • Doménou sítě jsou vysoké přenosové rychlosti.

Jaké přenosné rychlosti nabízí mobilní síť 5G?

Předtím, než se zaměříme na známé konspirační teorie a vliv 5G na lidské zdraví, pojďme si prozradit, co telekomunikační technologie tohoto typu vlastně přináší. Jsou to primárně vyšší přenosové rychlosti, po nichž je lačná velká spousta uživatelů mobilních zařízení. V tabulce uvedené níže můžete vidět, jak rychlá je mobilní síť 5G.

Typ mobilní sítěPřenosová rychlost
Mobilní síť 2G0,1 MB/s
Mobilní síť 3G0,1 až 0,8 MB/s
Mobilní síť 4G15 MB/s
Mobilní síť 5G1 až 10 GB/s
Víte, jaké jsou přenosové rychlost mobilních sítí?

Tato čísla jsou celkem jasně vypovídající. Uvědomit si však musíte jednu věc. Aby bylo dosaženo takových přenosových rychlostí, je třeba zvolit mnohem silnější vysílače a vybraná přenosová pásma.

S mobilními 5G sítěmi souvisí nejenom vyšší přenosová rychlost. Je to také nižší odezva a spolehlivější konektivita.

Jan P., Litoměřice, technik.

Technologie nebezpečná pro lidské zdraví

A nyní už pojďme tak trochu zabrousit na hranu konspiračních teorií. Právě použité technologie s vysokou elektromagnetickou frekvencí vyvolávají v lidech ty největší obavy a následné spory. Vysoké výkony záření všude kolem nás mají podle některých skupin za cíl vyhladit lidstvo. Miliony vysílačů pro mobilní síť 5G musí uspokojit miliardy mobilních telefonů po celém světě. To je hrůzostrašný scénář, na který se snaží upozornit spousta odborníků.

Jeden z vysílačů určených pro mobilní sítě 5G.

Elektromagnetická hypersenzitivita

Mobilní síť 5G je v rámci konspirací spojena s moderním syndromem, kterému se říká elektromagnetická hypersenzitivita. Právě vysoké frekvence v dosahu člověka způsobují nejrůznější zdravotní komplikace. To je údajně ověřeno už slabších 3G sítí. Co tedy s lidským zdravím musí udělat 5G sítě?

Mobilní síť 5G v otázkách a odpovědích

Pojďme se ale na konspirační teorie týkající se mobilních sítí 5G podívat trochu více zblízka. V následujících otázkách a odpovědích Vám prozradíme vše důležité spojené s tímto tématem. A také se samotnými konspiracemi.

Co způsobuje elektromagnetická hypersenzitivita?

Může to být nepříjemná bolest hlavy, ale i celková únava těla a ospalost. Při větších dávkách záření může docházet k rakovině v těle nebo ke vzniku mozkových nádorů.

Jak bojují konspirátoři s mobilními sítěmi 5G?

V některých částech světa poměrně rázně. Už bylo zaznamenáno mnoho případů zapálených vysílačů, které údajně ohrožují lidské zdraví.

Kde vznikají konspirační teorie?

Mezi odborníky, kteří se kolem těchto technologií pohybují. Údajně se k těmto technologiím dříve přistupovalo s maximální opatrností a ve speciálních oblecích. Dnes se tyto 5G vysílače vystavují světu a vnějšímu prostředí.

Jak se k těmto konspiracím staví mobilní operátoři?

Ty si závažnost situace jistě dobře uvědomují, ale vše je především business a peníze. Proto také tyto společnosti čelí mnohým žalobám po celém světě. Žaloby se týkají právě působení na lidské zdraví.

O kolik je mobilní síť 5G výkonnější nežli předchůdce?

Z obecného pohledu lze tvrdit, že to může být až čtyřikrát více.

Mobilní síť 5G a svět konspiračních teorií

Je naprosto zřejmé, že o mobilních sítích 5G budete v následujících měsících a letech číst řadu informací. A nebudou se týkat jenom nadstandardních přenosových rychlostí a toho, co člověku v rámci mobilních technologií přináší. Budou to také informace z opačného soudku, které budou cílit na škodlivost záření. Otázkou zůstává, kde je pravda? Je tohle všechno konspirace jako let Boeingu 757 nad Brnem či nikoliv? Zdrojem informací se staly webové stránky Protiproud a AC24.