Martin Luther King – Smrt z vyšších míst

Martin Luther King je celosvětově známou osobností. Baptistický kazatel, který se stal především vůdcem afroamerického hnutí za občanská práva. Jeho osud však skončil nemile. Byl na něj spáchán atentát stejně, jako na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Smrt takového velikána a osobnosti tehdejší doby ve Spojených státech amerických vyvolala spoustu otázek a konspiračních teorií. Pojďme ale celý příběh začít pěkně od začátku.

PředmětHodnota
Narození15. ledna 1929
Místo narozeníAtlanta, Georgie
Úmrtí4. dubna 1968
Příčina úmrtíStřelná rána
Základní informace související s Martinem Lutherem Kingem.

Martin Luther King zemřel v pouhých 39 letech. Stalo se tak v Memphisu v Tennessee. Spáchaný atentát se okamžitě obrátil proti vládě Spojených států amerických a během krátkého času začaly vznikat nejrůznější konspirační teorie.

Kdo byl Martin Luther King?

V první řadě to byl baptistický kazatel, který se věnoval víře. Tu pak spojil i s dalšími činnostmi, mezi něž patřil především občanský aktivismus. Víra pro něj byla vším stejně, jako pomoc lidem. Jako kazatel dokonce působil šest dlouhých let.

  • V letech 1954 až 1960
  • V Dexter Avenue Baptist Church
  • V Montgomery v Alabamě

Život Martina Luthera Kinga se posléze začal formovat trochu odlišným směrem. Na základě několika životních událostí se transformoval do bojovníka za občanskou svobodu. Jeho hlavním tématem se s přihlédnutím k jeho původu stali Afroameričané a jejich obhajoba.

Vůdce afroamerického hnutí

Martin Luther King a afroamerické hnutí za občanská práva. To je spojení zaměřené primárně na potlačení rasové segregace. Samotné hnutí působilo ve Spojených státech amerických v 50. a 60. letech 20. století.

Martin Luther King se zajímal především o otázky vzdělání, povolání, práva, zdravotní péče a další otázky spojené s Afroameričany.

Thomas U., historik.

Jeho známost, názory a sláva byly takových rozměrů, že se stal v podstatě jednou z nejvýznamnějších osobností celonárodní scény v USA, a to včetně té politické. Jeho konání sice bylo dobrem, na druhou stranu mělo i odpůrce z řad jiných občanů a vlády.

Memphis - Americké město, kde zemřel Martin Luther King.

Osudný den Martina Luthera Kinga

Atentát na Martina Luthera Kinga byl nečekanou a velkou událostí. V období studené války se tato věc stala v podstatě ihned terčem konspirátorů. Během krátké chvíle vyplavaly na povrch všemožné konspirační teorie. Ty byly podníceny ještě dalšími vyšetřováními, otevřením případu v následujících letech a podobně.

PředmětInformace
Místo úmrtíMotel Lorraine
PokojČ. 306
Čas střelby18:01
Místo činuBalkon pokoje
Bližší informace vztahující se k úmrtí občanského aktivisty.

Martin Luther King byl zastřelen na balkoně hotelového pokoje. Ten s pravidelností navštěvoval a obýval. Hotel vlastnil jeho přítel, a tak byl pokoj velice často přezdíván, jako King-Abernathy Suite.

Pozadí atentátu

Martin Luther King zavítal do tohoto amerického města kvůli podpoře tamních popelářů. Ti byli oproti svým kolegům znevýhodňováni. Jeho poslední slova proběhla mezi ním a hudebníkem Benem Branchem. Pak došlo k osudnému atentátu.

  • Střela poškodila hrdlo a míchu
  • Resuscitace probíhala v nemocnici St. Joseph´s Hospital
  • Smrt nastala v čase 19:05

Martin Luther King a dopadení pachatele

Pachatel tohoto hrůzného činu byl dopaden do dvou měsíců po atentátů. Jeho zadržení proběhlo na londýnském letišti Heathrow. Byl jím James Earl Ray, který se snažil uprchnout do některého z afrických států.

James Earl Ray cestoval s falešným pasem na jméno Ramon George Sneyd. Po zadržení byl okamžitě převezen do USA.

Mary S., policistka.

I když byl v prvním okamžiku vrah znám, přesto velká spousta lidí nevěřila tomu, že atentát spáchal James Earl Ray. Konspirační teorie na sebe nenechaly příliš dlouho čekat. Objevovaly se další a další pochybnosti o správném vyřešení tohoto případu. Vrah sice vinu přiznal, později ve vězení trval na opaku a snažil se získat milost. To se mu však nikdy nepodařilo. Odsouzen byl na 99 let. V roce 1998 zemřel ve vězení kvůli onemocnění vyvolanému žloutenkou typu C. Martin Luther King a konspirace se staly velkým spojením tehdejší doby.

M. L. King byl zastřelen na balkoně jednoho z memphiských hotelů.

Hlavní pochybnosti v případu

Velikost Martina Luthera Kinga byla značná a rozsáhlá. Proto se není čemu divit, že po jeho zabití začaly nepokoje ve více, jak šedesáti zemích Spojených států amerických. Případu se chytilo hned několik vyšetřovacích skupin v průběhu dalších let. Ty měly objasnit strůjce atentátu.

  • Sněmovní výbor pro atentáty
  • Federální úřad pro vyšetřování
  • Soukromí aktivisté a právníci

Smrt Martina Luthera Kinga se oficiálně vyšetřovala nejméně pětkrát. Pokaždé se stejným výsledkem. Strůjcem atentátu byl James Earl Ray. Případ byl uzavřen.

Martin Luther King a konspirace

Za celý případ se pochopitelně zaměřili zastánci konspiračních teorií a jim podobní. Ti nebyli přesvědčeni o tom, že James Earl Ray vraždil a pokud náhodou ano, stály za vším větší věci. Spoustu konspirací vyvolaly například výsledky balistiky FBI spojené s vražednou zbraní.

PředmětHodnota
Lovecká puškaRáže 30-06
Testy provedenéV roce 1997
BalistikRobert Hathaway
Informace týkající se balistické zprávy vražedné zbraně.

Například výsledkem tohoto šetření bylo to, že na smrtících kulkách nebyly znaky typické pro hlaveň vražedné zbraně. A podobných případů přibývalo už od samotné vraždy Martina Luthera Kinga.

Martin Luther King zemřel vinou jiných

Do celého případu se poměrně záhy vložili zastánci konspiračních teorií. Jedním z nich byl známý Mark Lane, který se zabýval také konspirací spojenou se smrtí prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Tento člověk nějaký čas dokonce právně zastupoval Jamese Earla Raye.

Mark Lane tvrdil, že za vším stojí vyšší vládní složky a James Earl Ray byl k přiznání donucen pod pohrůžkou trestu smrti.

Charles I., policista.

Další známou osobností spjatou se smrtí Martina Luthera Kinga byl William F. Pepper. Ten byl dokonce přítelem slavného bojovníka za lidská práva. I on přišel s některými tvrzeními, že za jeho smrt mohou speciální síly a policejní odstřelovač. William F. Pepper a Mark Lane tyto konspirační teorie pochopitelně šířili veřejně, což se mnohým vládním činitelům nelíbilo. Možná i díky tomu byl případ několikrát otevřen a vyšetřování byla opakována.

Policie v Memphisu musela být ve své době hodně často v pozoru.

Martin Luther King a FBI

Jestli lze něco konstatovat s naprostou jistotou, tak je to jedna věc. Martin Luther King nebyl zrovna velkým přítelem Federálního úřadu pro vyšetřování známého jako FBI a podobných institucí. Sám ředitel této organizace o Kingovi tvrdil, že je nejznámějším lhářem v zemi. Své nepříjemné názory pochopitelně směřoval i King vůči FBI. Už jen z těchto veřejných konfrontací je patrné, že se musely vyrojit mnohé konspirace. Jejich tématem byl atentátník v podobě FBI.

Otázky a odpovědi

Jestliže Vám souhrnné informace prezentované výše nestačily, přinášíme Vám odpovědi na několik dalších otázek. Možná že právě z nich se dozvíte to, co v rámci atentátu Martina Luthera Kinga chcete vědět.

Byl Martin Luther King při návštěvě Memphisu pod drobnohledem nějakých složek?

Ano, minimálně se ví o tom, že byl sledován MPD, a to už od přistání na letišti. Přiděleni na něj byli čtyři policisté.

Jak se snažila FBI znehodnotit Kinga jako člověka?

Velice často ho prezentovala jako komunistu, a tedy i člena Komunistické strany Spojených států amerických. FBI se pokusila zdiskreditovat i jeho osobní život.

Řekl někdy James Earl Ray, že za vraždou stojí někdo jiný?

Ano, u soudu několikrát naznačil, že jeho přiznání k vině nemusí za každou cenu znamenat to, že do samotného průběhu atentátu nebyl zapojený nikdo jiný.

Jak se k výsledku vyšetřování stavěla manželka M. L. Kinga?

Paní Kingová hned po vynesení rozsudku pronesla, že za smrtí jejího manžela stojí vysoké státní špičky.

Kdo další byl podezřelý z dlouhodobého sledování Kinga?

Kromě FBI se spekulovalo o tom, že se na Martina Luthera Kinga pověsila také CIA.

Martin Luther King – Atentát a konspirační teorie

I když byl případ Martina Luthera Kinga uzavřen, ve vzduchu stále visí velká spousta otázek. Mnozí konspirátoři a příznivci tohoto vůdce afroamerického hnutí za lidská práva jsou stále přesvědčeni o tom, že za smrtí stojí někdo z vyšších vládních míst. O tom se však můžeme jenom domnívat, zda jde o pravdu nebo konspiraci. Informace byly čerpány z internetových portálů Wikipedia, NPR a Britannica.