Lochneská nestvůra byla prý několikrát spatřena

Jezero Loch Ness a známá lochneská nestvůra. Spojení, které je plné fikce, mýtů, pravd, polopravd a konspirací. Pojďte s námi poznat jednu z nejslavnějších legend opředenou hromadou svědectví. Existuje lochneská nestvůra nebo jde jen o výmysl a konspirační teorii? Na to se Vám pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

PředmětInformace
Název jezeraLoch Ness
ZeměSkotsko
Plocha56,6 km2
OblastDolina Great Glen
Základní údaje týkající se skotského jezera Loch Ness.

Středobodem všech konspiračních teorií je pochopitelně pomyslná domovina lochneské nestvůry, kterou je jezero Loch Ness. Na délku měří 34 kilometrů a na šířku má asi 1,5 kilometru. Jeho hloubka dosahuje cca 230 metrů.

Základní fakta o jezeře Loch Ness

Ještě, než se naším hlavním tématem stane lochneská nestvůra, zmíníme se o prostředí, kde má údajně žít. Skotské jezero Loch Ness leží v lokalitě označované jako Highland, a to konkrétně v nadmořské výšce 16 metrů nad mořem. Kolem jezera jsou spíše vysoké skály.

Do jezera Loch Ness přitéká řeka Oich. Naopak z jezera odtéká řeka Ness.

Daniel W., biolog.

Zajímavé je také to, že hladina tohoto krásného jezera nikdy nezamrzá. Na základě mnohých výzkumů bylo navíc prokázáno, že hloubka 230 metrů je pouze k povrchu podvodního bahna. I s ním může hloubka dosahovat až 305 metrů. A to je další prostor, kde by se teoreticky mohla schovávat lochneská nestvůra.

Okolí jezera Loch Ness

V rámci komplexnosti prezentovaných informací se zaměříme ještě na nejbližší okolí a prostředí jezera Loch Ness. Na severu vodní plochy se rozprostírá městečko Drumnadrochit. Na opačné straně jezera tedy na jihu je krásné město Fort Augustus. Právě někteří lidé z těchto měst a okolí údajně viděli lochneskou nestvůru. Ostatně, místní obyvatelé se na této letité konspiraci celkem dlouhodobě přiživují.

Zmínka by měla padnout i o hradu Urquhart na západním břehu, respektive o zřícenině jako takové. Pozůstatky této stavby pochází z 13. až 16. století. A jak je to vlastně s lochneskou nestvůrou a informacemi týkajícími se její existence? To se dozvíte zanedlouho.

Krásné prostředí kolem jezera Loch Ness doslova bují zelení.

Lochneská nestvůra a první zmínky o ní

Lochneská nestvůra je velice často označována, jako lochneská příšera. Z mnohých historických zdrojů a výpovědí svědků jde o tvora, který má nejenom dlouhé tělo, ale také krk. Žádná kvalitní fotodokumentace však neexistuje, takže se vychází jen ze svědeckých výpovědí.

PředmětInformace
Přibližná délka15 až 20 metrů
Povrch tělaMožná dlouhé chlupy
Znamení na hlavěRoh
Jiné označeníKryptid
Přehled základních informací souvisejících s lochneskou nestvůrou.

Kryptid je pojmenování živočichů. Ty z pohledu zoologie nebylo možné zkoumat a existují spíše na základě výpovědí a pozorování. A lochneská nestvůra něčím takovým opravdu je. Nebo se jedná o pouhou konspiraci?

Lochneská nestvůra a její historie

Lochneska za sebou vleče celkem sáhodlouhou historii. První zmínky o tomto živočichu pochází ze 6. století. Tematika se však přiživuje až od 80. let 19. století. Potom se začalo objevovat stále více svědectví o tom, že něco jako lochneská nestvůra opravdu existuje. Místní pro ni mají i mnohá další pojmenování.

  • Niseag
  • Nessie
  • Ness

Pro mnohé konspirační teorie, pro jiné zase tajemná skutečnost. Spatřování jezerního živočicha bylo čím dál častější. To nejvěrohodnější pochází od lidí z roku 1933, před nimiž se lochneská nestvůra plazila po silnici na břehu jezera.

Nessie terčem podvodníků

Stejně, jako každá konspirace, také tato byla doprovázena velkou skupinou podvodníků. Hodně lidí se chtělo zviditelnit na lochneské nestvůře. Díky tomu vznikala falešná svědectví a následně i falešné fotodokumentace.

Například známý gynekolog R. K. Wilson údajně vyfotil lochneskou nestvůru. Později se provalilo, že šlo o fotomontáž. Tehdy se psal rok 1934.

Jennifer L., spisovatelka.

Na dnes už známý podvrh pana Wilsona upozornil tvůrce dřevěné hračky, která se stala dominantou podvržené a zfalšované fotografie. Ta mimochodem vyšla v Daily Mailu. To znamená, že vlastně neexistuje čisté a věrohodné zobrazení lochnesky, což opět nahrává konspiračním teoriím. Jaká je tedy skutečnost?

Silnice, kolem které se údajně plazila lochneská nestvůra.

Lochneská nestvůra plná konspirací

Je pravdou, že s příchodem modernějších a lepších technologií, které by dokázaly zachytit lochneskou nestvůru začalo ubývat věrohodných svědectví. Dokonce bylo realizováno spoustu pokusů směřujících k odhalení lochneské nestvůry. Na nich se podíleli nejenom vědci, ale také televizní stanice.

PředmětInformace
Rozmach pokusů o objeveníOd 60. let 20. století
Využívané technologieSonary a kamery
Podvodní průzkumMiniponorky
Pozorování jezera BBCV letech 2002 až 2003
S jakými technologiemi a kdy vědci pátrali po lochneské nestvůře.

K jezeru Loch Ness se svého času vydávaly všelijaké expedice. Ty chtěly potvrdit to, že lochneská nestvůra skutečně existuje. Bohužel, žádné z nich se to nepodařilo.

Vysvětlení mnohých konspirací

Různé neúspěchy expedit a sólových badatelů se pochopitelné pojí s odlišnými tvrzeními. Ti, kdo věří, že existuje lochneská nestvůra mají celkem jasno. Tento živočich díky velké vodní ploše dokázal dlouhá léta unikat lidem. S největší pravděpodobností je však po smrti a nemůže být nikdy nalezen ani uloven.

Spousta konspirátorů označuje lochneskou nestvůru za druhohorního plaza. Konkrétně se má jednat o plesiosaura, který byl schopen přežít ve skotském jezeru.

John A., biolog.

Tato nejčastější konspirační teorie je ale velice často vyvracena. A to tak, že by na něco takového jednoduše přišly použité moderní technologie při průzkumu podvodního dna.

Lochneská nestvůra a další vysvětlení

Setkat se pochopitelně můžete i s jinými tvrzeními vyvracejícími jednu z nejslavnějších konspirací, která možná předčí i legendárního Yettiho. Viditelné objekty na jezeře mohly být údajně jiná zvířata nebo jejich části. Ať už jde o zatoulaného tuleně či hejna ptáků. Výjimkou nejsou ani klády plovoucí po hladině skotského jezera a přírodní živly.

Jezero Loch Ness je součástí geologického zlomu Great Glen. Tzn. nějaké vývěry vody či zvukové projety z okolí jezera mohou pocházet právě odsud. V případě existence lochneské nestvůry proti sobě celou dobu stojí dva tábory a skupiny lidí. Jsou to konspirátoři a na druhé straně realisté, kteří se nemohou opřít o žádné hmatatelné důkazy.

Malý chlapec vidí něco na hladině jezera Loch Ness.

Lochneská nestvůra v otázkách a odpovědích

Skeptici, záhadologové, realisté i sázkové kanceláře. Ti všichni se v průběhu let intenzivně zajímají o lochneskou nestvůru. Je však pravdou, že zhruba od roku 2000 došlo k minimu jakýchkoliv hlášených pozorování. Je lochneská nestvůra skutečně po smrti a existovala vůbec? Nebo se tu lidé dlouhá léta honí jenom za přeludem?

Ostatní podrobné informace

Pokud Vás téma lochnesky doopravdy zaujalo, pak se začtěte do dalších řádků. Na závěr článku Vám totiž přinášíme ještě několik otázek a odpovědí týkajících se konkrétních věcí. Možná i díky nim si uděláte lepší představu o této konspiraci.

Kolik bylo za dlouhá léta zaznamenáno pozorování lochneské nestvůry?

Pokud jde o oficiální hlášení, bylo to více jak 1 035 případů, kdy byla spatřena lochneska. Pak samozřejmě existují i ta, o nichž se nikdo nezmiňoval.

Jaké technologie byly v posledních letech použity pro sledování lochnesky?

Na březích jezera bylo rozmístěno velké množství kamer, které jsou vybaveny pohybovými snímači a nočním viděním. Výjimkou nebyly ani sonary a miniponorky.

Kdo je největším odborníkem na lochneskou nestvůru?

Je to Gary Campbell. Místní rodák, který tomuto nespatřenému monstru zasvětil celý život.

V jakých letech byly prováděny detailní sonarové průzkumy?

Nejvíce expedic z různých koutů světa bylo realizováno v letech 1987 až 2003. Nutno podotknout, že bezvýsledně.

Byl někdy realizován průzkum DNA organismů žijících v jezeře?

Ano, k takovému kroku došlo v roce 2018. Ani tehdy se však neprokázalo nic neobvyklého.

Existuje nebo existovala lochneská nestvůra?

Otázka, na níž dnes bohužel asi nikdo nezná přesnou a jasnou odpověď. Ti, kdo věří konspiračním teoriím a nepotřebují hmatatelné důkazy jsou o její existenci přesvědčeni. Vědecky smýšlející společnost je jiného názoru. V každém případě jde o záhadu, na které skutečně něco je. Informace byly čerpány z internetový portálů Wikipedia, iPrima a Britannica.