Coca-Cola je spjata s řadou konspiračních teorií

Coca-Cola je světově známým nápojem. Oblíbené pití, jehož se týká velká spousta kontroverzí zaměřených především na lidské zdraví. Poznejte s námi ty nejznámější konspirace související s tímto nápojem. Zjistěte, kde je vlastně pravda a co je lež.

PředmětInformace
Uvedení na trh1886
Registrována v USA1944
Zkrácený názevCoke
VynálezceJohn Stith Pemberton
Základní informace týkající se nápoje Coca-Cola.

Důležité je zmínit, že Coca-Cola vzniká od roku 1892 pod značkou a společností The Coca-Cola Company. Dnes má pochopitelně zcela jinou podobu než kdysi dávno. A to hlavně z pohledu jejího obsahu.

Složení Coca-Coly

Černý nápoj plný bublinek je skutečným tajemstvím, protože se vyrábí podle tajné receptury. Ta byla v průběhu let měněna a upravována, s čímž mimochodem bude souviset také jedna z konspiračních teorií. Víte, jaké ingredience tvořily toto pití na jeho prvopočátku?

  • Výtažky koky
  • Kokain
  • Kofein
  • Víno

Ano, od té doby uběhlo hodně času a došlo ke změně původní receptury. V roce 2011 dokonce vybraná média uvedla, že odhalila tajnou recepturu. V ní hraje důležitou roli extrakt z koky, kyselina fosforečná, vanilka, cukr, voda, karamel, citronový olej a mnohé další.

Náhražka cukru v některých zemích

U Coca-Coly si můžete všimnout toho, že například v Mexiku a v Německu je její součástí cukr, kdežto v Česku a USA je to glukózo-fruktózový sirup. I když je Coca-Cola vzývána, jako jedinečný a nabíjející nápoj, kontroverze hovoří trochu jinak.

Pravidelná konzumace Coca-Coly může díky jejím složkám vést ke zhoršení fyzického zdraví. Typickým příkladem je obezita.

Logan S., lékař.

Mnozí odborníci se s výrobcem přou o to, že jejich nápoj není tak nezávadný, jak tvrdí po celém světě. Příslušné asociace upozorňují například na nežádoucí cukrovku a ostatní věci. Zároveň může být spouštěčem srdečních onemocnění, tedy kardiovaskulárních chorob. Pravidelné popíjení nápoje dokonce zvyšuje krevní tlak. Pojďme ale přejít od konverzí ke konspiracím.

Typické provedení láhve od Coca-Coly s červenou etiketou.

Příběh, který se skutečně stal

Jedna z větších konspirací se týká historie Coca-Coly. Doba, v níž začala být konkurenční Pepsi nezdravě úspěšná a společnost Coca-Cola začínala vymýšlet, co s tím. V té době přišla na přetřes nová receptura. Ta měla být konkurenceschopnější a chuťově lepší.

PředmětInformace
KauzaPepsi Challenge
Uvedení nové receptury23. dubna 1985
Název nového produktuNew Coke
Oblíbenost u zákazníků13 %
Co vedlo Coca-Colu ke změně receptury oblíbeného nápoje?

Právě Pepsi Challenge naslepo porovnávala chuť nápoje Coca-Cola a Pepsi. Výsledek bohužel hovořil pro Pepsi, na základě čehož přišla na svět nová receptura.

Bezplatná mediální kampaň

Coca-Cola se se svým produktem New Cola dostala do všech médií a stala se velice propíranou. Ovšem, v negativním slova smyslu. Všichni příznivci tradiční receptury se začali okamžitě bouřit. Výjimkou dokonce nebyly ani masivní protesty, které opět zviditelnily vše týkající se Coca-Coly.

  • Pepsi snížila tržby Coca-Coly
  • Údajně o 2,5 % za 4 roky
  • Oznámení návratu staré receptury 11. července 1985

Události kolem nové receptury na sebe nenechaly dlouho čekat a vedení společnosti se rozhodlo celkem jednoznačně. Coca-Cola bude na trh uvedena opět ve své původní receptuře. Nová bude nahrazena starou. Alespoň tak to tehdy tvrdil tiskový mluvčí.

Coca-Cola a první konspirace

Je logické, že tento tak zvýšil prodeje a Coca-Cola se opět dostala do povědomí svých příznivců. Mnozí odborníci tvrdí, že to byl velice promyšlený marketingový tah. Coca-Cola se odkazuje na to, že jde pouze o nereálnou konspirační teorii.

Coca-Cola tímto krokem získala velkou reklamu po celém světě, a to zcela bezplatně.

Liam U., reklamní agent.

Opravdu by výrobce tohoto formátu provedl něco tak riskantního a zvláštního? Nebo to byl dokonale promyšlený plán marketingových specialistů? Můžeme se jenom domnívat, do jaké míry jde o konspirační teorii či realitu. V každém případě daný průběh události výrobci zásadním způsobem pomohl k dalšímu navýšení zisků v následujících letech. Coca-Cola se díky tomu vyšvihla opět do sedla.

Orosená a vychlazená plechovka Coca-Coly ležící v ledu.

Coca-Cola a ostatní konspirační teorie

Výše popisovaná konspirace je v podstatě na hranici reality. I když nejsou žádné hmatatelnější důkazy, na tvrzeních mnohých konspirátorů opravdu něco je. Existují však i mnohé jiné konspirace, z nichž některé nemusí být tak skutečné. A jaké to jsou?

ČísloKonspirace
1.Obsahuje vepřové maso
2.Rozpouští zuby
3.Přírodní cukr je zdravý
4.Kokain jako aktivní složka
Seznam dalších konspiračních teorií souvisejících s Coca-Colou.

Nad vybranými z nich se možná pousmějete, jiné Vás donutí zamyslet se. Tak či onak, se všemi Vás v následujících řádcích podrobněji seznámíme.

Coca-Cola obsahuje vepřové maso

Jedna z typických fám, která jistě není založena na pravdě a skutečnosti. Přesto se šíří světem už několik dlouhých let. Coca-Cola údajně disponuje zbytky vepřového masa. Sama společnost se nechala slyšet, že to není pravda. Mnozí si z toho dělají legraci a říkají, že tento nápoj je stoprocentně vegetariánský. A co tvrzení, že Coca-Cola dokáže rozpustit lidský zub?

  • Založeno na školním experimentu
  • Testována byla kyselost Coca-Coly
  • pH nápoje je cca 2,37

Obecně je prokázáno, že nižší pH pod hodnotou jedna už může ovlivňovat lidské tělo a zdraví. Nižší hodnota pH Coca-Coly tak vzbudila spoustu pozornosti zapřisáhlých konspirátorů. Ti přišli s tvrzením, že některé výrobky mají hodnotu nižší než průměrnou, a tak nápoj může poškodit například lidské zuby.

Přírodní cukr je nezávadný

Některé země mají poupravenou recepturu Coca-Coly především z pohledu obsahu cukru a složení. Dochází tak k rozporuplným názorům, zda je zdravější kukuřičný sirup nebo cukr pocházející z cukrové třtiny, popřípadě z řepky. Konspirace tvrdí, že zdravé cukry jsou v tomto případě nezávadné.

Pokud chcete zdraví nezávadný a přínosný nápoj pro lidské tělo, pak nahraďte Coca-Colu obyčejnou vodou.

Adam S., dietolog.

Ve výčtu konspiračních teorií souvisejících s tímto celosvětově známým nápojem bychom mohli samozřejmě pokračovat. Doslechnout se můžete také o konspiraci, která souvisí s použitím barviva zhotoveného z brouků. Coca-Cola se údajně vyrábí z hrozných ingrediencí a jejího zabarvení je dosaženo právě drcenými brouky. Dá se ale takové konspiraci skutečně věřit?

Černá Coca-Cola, kterou si během krátké chvíle ihned zamilujete.

Důležité otázky a odpovědi

Coca-Cola je bezpochyby známým a do jisté míry kontroverzním nápojem opředeným spoustou konspirací souvisejících mimo jiné také s lidským zdravím. Dokazuje to i obsažení a hodnota kokainu, který z původní receptury vypadl v roce 1903. O té doby jde o extrakt z koky, avšak bez nežádoucího kokainu.

Coca-Cola pod drobnohledem

Ve výše uvedených řádcích jsme Vás seznámili s těmi nejznámějšími konspiračními teoriemi týkajícími se tohoto nápoje. Pokud chcete znát ostatní podrobnější informace k některým z nich, máme tu pro Vás pár otázek a odpovědí.

Opravdu stvořila Coca-Cola Santa Clause?

Další z konspiračních teorií, která vznikla díky tomu, že Santa Clause se stal v podstatě tváří kampaně. Přitom Santa Clause pochází už z 18. století.

Kdy se postava Santa Clause připojila k propagaci Coca-Coly?

Tehdy se psal rok 1931, takže je zřejmé, že tento výrobce vánoční postavu opravdu nevymyslel.

Způsobuje Coca-Cola a bonbóny Mentos explozi žaludku?

Z mnoha videí můžete vidět, co tyto dvě složky dokáží pohromadě. Váš žaludek ale nebude explodovat, jen se dopracujete k žaludečním potížím, takže to raději nezkoušejte.

Kde je připravována výsledná chuť současné Coca-Coly?

Je to v Mayfieldu v New Jersey. Právě zde dochází k získávání extraktu z listů koky, avšak bez kokainu, čemuž mnozí konspirátoři nevěří.

Do kdy se prodával produkt označovaný jako New Coke?

Tento „vylepšený“ druh Coca-Coly byl z trhu kompletně stažen až v roce 2002.

Coca-Cola konspirace doslova přitahuje

Když se zaměříte na tento nápoj trochu detailněji zjistíte, že Coca-Cola konspirační teorie snad doslova tvoří. A to jak z pohledu svého obsahu, vlivu na zdraví, tak zvýšení prodejů a podobně. Otázkou však zůstává, co z toho je skutečnost a co naopak výplod lidské mysli? I když některé indicie napovídají mnohé, stále chybí hmatatelné důkazy. Inspirace pro tvorbu tohoto článku byla čerpána z internetových portálů Wikipedia, EatThis a Markeťáci.Online.

Publikováno: 18. 02. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: JanNovotny

Tagy: coca | coca-cola | coke | cola | kofein | koka | konspirace | konspirační teorie | nápoj | pepsi