Červí díra není to samé jako černá díra

S vesmírem se pojí řada nejrůznějších konspiračních teorií, mezi které patří například létající talíř. Pokud jde ale o ryzí vesmír a vše nad našimi hlavami, pak jsou tu ještě další zajímavosti. Co takhle červí díra? Hned na úvod můžeme prozradit, že to rozhodně není to samé, jako černá díra.

  • Jde o hypotetický objekt.
  • Jinak zvaný časoprostor.
  • Neboli spojení prostoru a času.

Červí díra a její historie

Červí díra je chápána jako propojení mezi dvěma vzdálenými body ve vesmíru. Takový druh časoprostoru, kdy se můžete z jednoho místa dostat na druhé. Jde samozřejmě o domněnky, s nimiž úplně poprvé přišel Albert Einstein společně s Nathanem Rosenem. To se psal rok 1935 a poprvé se začalo mluvit o fenoménu zvaném Einsteinův – Rosenův most.

Právě pro ně byla červí díra cílem a přišli s jejím prvotním popisem, který souvisí s povrchem jablka. Ať už v následujících letech vznikly jakékoliv jiné specifikace, tato díra je stále opředena spoustou tajemství a neprokázanými teoriemi. Typickým příkladem je další fyzikální domněnka s názvem ER=EPR.

Velká popularita ve filmu

Nemyslete si, že červí díra získala svoji popularitu díky nejrůznějším vědeckým pracím, k nimž by se řada běžných lidí asi jenom velice stěží dostala. Byli to filmoví producenti a režiséři, pro které se tento fenomén stal symbolem mnohých celovečerních filmů.    Není to samozřejmě pouze všem moc dobře známý Star Trek v různých podobách. Jsou to i jiná stará filmová díla, kde tato vesmírná unikátnost zastávala primární roli.

RokFilm
1997Kontakt
1999Futurama
2011Thor
2014The Flash
2017Strážci Galaxie
V jakých filmech se s červí dírou můžete sektat?

Je nepochybné, že červí díra se objeví určitě i v desítkách dalších filmových titulů, protože právě filmový žánr zvaný sci-fi k tomu jednoznačně vybízí. Otázkou však zůstává, kdy se tento vesmírný fenomén stane skutečností, respektive, kdy dojde k jeho odhalení nebo patřičnému vysvětlení. To bude trvat určitě ještě spoustu dlouhých let.