Dobrý den, milý čtenáři,

děkujeme za čtení OSUD.cz.  pouze část článků na OSUD.cz je volně přístupná. Server - digest výběru toho nejlepšího ze světového i domácího webu financují naši platící abonenti. Jste-li častými návštěvníky našeho serveru, nebo chcete-li pomoci s financováním jeho udržitelnosti a rozvoje, zvažte -> registraci a placené členství<- . Získáte tím kromě plného přístupu k přibližně 75 článkům měsíčně i některé další funkce, přístup do diskuse, "editor´s note", tedy články a rubriky šéfredaktora, a další. Děkujeme.

 
   

Spojené státy ve varu! Texas hrozí vystoupením z unie!

Guvernér Texasu naznačil, že jeho stát by mohl vystoupit z unie poté, co obvinil federální vládu, že dusí Američany daněmi a dluhem. Guvernér Rick Perry vybičoval své „patriotické“ stoupence během včerejších daňových protestů, kdy mnozí mávali vlajkami a křičeli „Secesi!“ Později to zmírnil a řekl protestujícím, že neexistuje „absolutně žádný důvod pro rozpuštění (unie)“.


 

Texas by mohl vyhlásit nezávislost, říká guvernér, jak roste vztek kvůli Obamovo utrácení

Sarah Titterton
16. dubna 2009

 •  „JSME rasisté – jsme příslušníky lidské rasy“ říká vůdce protestujících

Guvernér Texasu naznačil, že jeho stát by mohl vystoupit z unie poté, co obvinil federální vládu, že dusí Američany daněmi a dluhem.

Guvernér Rick Perry vybičoval své „patriotické“ stoupence během včerejších daňových protestů, kdy mnozí mávali vlajkami a křičeli „Secesi!“

Později to zmírnil a řekl protestujícím, že neexistuje „absolutně žádný důvod pro rozpuštění (unie)“.

 

 

„Jak se vám zatím líbí změna?“: Texaský guvernér Rick Perry, v popředí, vyhrožuje texaskou nezávislostí na včerejších protestech čajové párty „Nezahrávejte si s Texasem“.

 

 

 

Tisíce shromážděných u státního kapitolu v Tennessee na daňové čajové párty včera v Nashvillu, jak roste odpor proti federálnímu utrácení pana Obamy

 

I přes jeho problémy hvězda pana Perryho včera v konzervativní Americe vystoupala, když pravičáčtí extremisté bojovali za hlasy poté, co se pan Obama stal novým idolem

Za pana Perryho se Texas stal místem původu rostoucí pravičácké bouře.

Konzervativní politici a moderátoři talk show koordinovali protesty „čajových párty“ po celé zemi, aby se to shodovalo se včerejším termínem pro daň z příjmů. Zúčastnili se tisíce.

„Budeme nazývání nenávistníky, a jsme,“ řekl na jednom takovém shromáždění obyvatel Texasu Phillip Dennis.

„Jsme nenávistníci rozhazovačných politiků. Budeme nazývání rasisty, a jsme – jsme příslušníky lidské rasy,“ řekl, když tichý dav propukl v jásot.

Později dodal: „Konzervativní spící obr se probudil. Je vzhůru a má hlad… Nepůjdeme do socialismu v poklidu – aspoň ne zde v Texasu.“

 

 

„Ale neexistuje žádný důvod pro rozpuštění unie“: Rick Perry, který rychle zmírnil svá plamenná včerejší slova

 

Protesty napodobovaly původní Boston Tea Party z r. 1773, kdy kolonisté vyhodili tři lodní náklady zdaněného čaje do bostonského přístavu, na protest proti britské vládě, pod heslem „žádné zdanění bez zastoupení“.

Protesty se odehrály v Austinu a Fort Worth v Texasu, jakož i v Nashville, Chicagu a Washingtonu.

Pan Perry – promlouvající ve Fort Worth – vědomě nazýval shromážděné „patrioty“, namísto „pravičáckými extremisty“, za jaké je označili jejich kritici.

Nezveřejněná zpráva ministerstva bezpečnosti Otčiny tento týden varovala, že země čelí rostoucí hrozbě pravičáckých extremistů, naštvaných na stav ekonomiky a zvolení černého prezidenta.

Včera pan Perry řekl, že pokud jsou jeho stoupenci pravičáckými extremisty, pak „tu stojím v řadě s vámi“.

Požadoval, aby Washington snížil výdaje a daně – a vyzýval vůdce země, aby si znovu přečetli ústavu.

 „Berou nám práva, která jsme měli, jedno po druhém, a činí volby, nad kterými by naši otcové zakladatelé kroutili hlavami,“ řekl.

V Austinu pan Perry řekl rozbouřenému davu, že ekonomika Texasu je relativně v dobrém stavu, v porovnání s „federálním rozpočtovým bordelem“.

Stoupenci mávali vlajkami a cedulemi označujícími prezidenta jako: „Obama, šéf lhářů“.

Další si pohrávaly s jeho volebním sloganem slibujícím změnu: "Já si nechám své zbraně a peníze. Vy si můžete nechat změnu.“

Na jednom plakátu stálo: „Zastavte Obamův socialismus“, zatímco na jiném stálo: „Někteří piráti jsou v Americe“.

Ukazovaly fotografie pana Obamy, mluvčí americké sněmovny Nancy Pelosi a vůdce senátní většiny Harry Reida s pirátskými klobouky.

 

 

Prezident Barack Obama, následovaný bezejmennými daňovými poplatníky, přijíždí do Bílého domu, aby tam včera promluvil o americkém daňovém zákonu

 

 

Odpor proti Obamovi: Protestující v Denveru v Coloradu, včera

 

Protesty přišly, když dnes daňové formuláře ukázaly, že pan Obama a jeho žena Michelle si loni domů odnesli společně příjem ve výši více než 2 miliony dolarů.

Texas – domov bývalého amerického prezidenta George Bushe – zůstal během volby pana Obamy spolehlivě republikánským, neústupně hlasujícím pro Johna McCaina, dokonce i poté, co padly ostatní republikánské pevnosti.

Pan Obama schválil utracení bilionů dolarů daňových poplatníků, v zoufalém pokusu dostat Ameriku z krize, které se rozšířila do celého světa.

Dallas Morning News poznamenaly, že hodnocení popularity pana Obamy zůstává vysoko – a že celostátní průzkum veřejného mínění Gallup před pár dny ukázal, že 48% Američanů věří, že částka, kterou platí v rámci federálních daní z příjmů, je „zhruba správná“. (I když v Americe žádný zákon opravňující k výběru těchto daní neexistuje – p.p.)

 

 

 

Protestující v Harrisburg v Pennsylvánii se dovolávali Boston Tea Party z r. 1773, stojíce včera v dešti

 

To je jedna z nejvyšších hodnot od doby, kdy roční výzkum veřejného mínění v r. 1956 začal.

Ale vlna vládních výdajů republikány znervózněla – obzvláště tvrdé jádro strany v Texasu, kde mnozí stranu obviňují z toho, že nebyla dostatečně konzervativní.

Pan Perry již odmítl 550 milionů dolarů federálních peněz ze stimulačního balíku, které byly určeny na pomoc Texaskému fondu nezaměstnanosti.

Tvrdil, že tyto peníze by přišly s přívěsky, které by nechaly Texas zaplatit účet, jakmile by došly federální fondy.

Když později mluvil s reportéry, dodal, že pokud federální vláda bude pokračovat ve ždímání Texasanů, mohli by zareagovat secesí.

Nicméně rychle dodal, že nevidí žádný důvod, proč by to měl Texas udělat.

 

Další protestující v Tennessee. Protesty se také konaly ve Washingtonu, Chicagu a Bostonu, volně inspirovány povstáním Boston Tea Party v r. 1773 proti britským koloniálním daním

 

Byl citován, že řekl: „Existuje spousta různých scénářů.“

„Máme skvělou unii. Neexistuje absolutně žádný důvod ji rozpustit.“

 „Ale pokud Washington bude pokračovat v ukazování dlouhého nosu na Američany, víte, kdo ví, co by z toho mohlo vzejít.“

„Ale Texas je velmi jedinečným místem, a jsme dost nezávislí, aby nám bylo možno nakopat.“

Texas se připojil k unii v r. 1845 za podmínky, že tento stát ji může opět opustit, pokud si to bude přát, zdůraznil pan Perry.

Nicméně novináři zkoumající původní podmínky zjistili, že si Texas v podstatě udržel právo rozdělit se do čtyř států, pokud si to bude přát, ale ne vystoupit.

Nezahrávejte si s Texasem: Fakta o státu osamělé hvězdy

 • Slovo „Texas“ pochází ze španělské zkomoleniny slova indiánů Caddo „tejas“, což znamená přítel.
 • Nad státem Texas vlálo od r. 1519 šest různých vlajek: španělská, francouzská, mexická, texaská, konfederační a vlajka Spojených států. Vláda změnila majitele celkem osmkrát.
 • Stát vyhlásil nezávislost na Mexiku v r. 1836 a připojil se k unii jako 28. stát v r. 1845. V tomto mezidobí to byl nezávislý stát.
 • Texas vystoupil z unie již dříve: v r. 1861, během občanské války, kdy se přidal ke Konfederaci. Oficiálně byl připuštěn zpět v r. 1870, po vítězství Severu ve válce.
 • Tento stát je druhým největším v USA, po Aljašce – má rozlohu 267,339 čtverečních mil, či 7,4% celkové pevninské rozlohy země (USA – p.p.) Celá Velká Británie má pouhých 94,251 čtverečních mil.
 • Počet obyvatel je 24 milionů (v porovnání s 61 miliony v UK). V r. 1850 byl počet obyvatel pouhých 213,000. Počet dobytka činí 16 milionů kusů.
 • Státním sportem Texasu je rodeo. Oficiálním tancem je čtverylka.
 • V Texasu je nezákonné namalovat na krávu jiné osoby graffiti. Je také nezákonné zastřelit bizona z druhého patra hotelu.
 • 75% tyčinek Snickers na světě je vyráběno v továrně ve Waco v Texasu.
 • Letiště Dallas-Fort Worth má největší parkoviště na světě.
 • Znak Ameriky – hamburger – byl vymyšlen v Athens v Texasu.
 • Mezi slavné Texasany patří George W. Bush, Janis Joplin, Matthew McConaughey, Jessica Simpson a Anna Nicole Smith.

 

Projev guvernéra vyhlašujícího nezávislost Texasu podle 10. dodatku najdete na vládních stránkách vedení Texasu zde.

  Zdroj translation OSUD.cz 2009

Zprávu publikoval, možná na základě stejného článku na OSUDu, dnes brzy ráno server NOVINKY.cz, najdete jí zde.

 

 

 

3
17.04.09 10:27
exkluzivne
exkluzivne
překlady a zpravodajství z celého světa

 Dobrý den, milý čtenáři,

děkujeme za čtení OSUD.cz.  pouze část článků na OSUD.cz je volně přístupná. Server - digest výběru toho nejlepšího ze světového i domácího webu financují naši platící abonenti. Jste-li častými návštěvníky našeho serveru, nebo chcete-li pomoci s financováním jeho udržitelnosti a rozvoje, zvažte -> registraci a placené členství<- . Získáte tím kromě plného přístupu k přibližně 75 článkům měsíčně i některé další funkce, přístup do diskuse, "editor´s note", tedy články a rubriky šéfredaktora, a další. Děkujeme.

 
   
Mini recenze

K tomuto článku ještě nikdo recenzi nenapsal. Napište ji jako první!